Jak dochází ke globálnímu oteplování

Vysvětlení mechanismu klimatické změny
-------------------------------------------------------------------
Překlad videa podpořen v rámci projektu TA ČR TD03000282.
V českém znění Tomáš Jelen.
Překlad Jan Urban.

Komentáře

 1. Zdenek Zatopek

  Zdenek ZatopekPřed 15 dny

  Změna koncentrace skleníkových plynů má dopad na zahřívání atmosvéry v řádech prvních watt, zatímco změna povrchu Země a její odvodňování mění tok energie v řádech stovek watt. Namísto spotřebování sluneční energie k výparu vody (malý vodní cyklus), se mění v sálavé teplo, vlivem zástavby a zemědělských ploch. To je rozhodujícím faktorem klimatických změn.

 2. Marcel Šup

  Marcel ŠupPřed rokem

  95 % skleníkových plynů tvoří vodní páry. CO2 se podílí 0,054 %. Z toho je pouze 6 % zapříčiněno lidskou činností. Drtivá většina CO2 pochází ze sublimace pozemských povrchů a z chemických procesů v oceánech. Oceány do své určité teploty mají velkou schopnost absorbovat většinu vyprodukovaného CO2. V případě oteplení oceánů však jsou to právě ony co produkuje významnou část CO2. Křivka grafu sluneční aktivity je vzácně shodná s grafem průměrné teploty na zeměkouli. Nálezy v ledu v Antarktidě dokazují, že nejprve je teplotní křivka a až pak následně se zpožděním následuje obdobná křivka koncentrací CO2. Z toho lze usuzovat, že celé CO2 je pro oteplování nevýznamné a že CO2 je důsledkem zvyšování teploty na zeměkouli -nikoliv naopak !

 3. Petr Kostka

  Petr KostkaPřed 5 měsíci

  Vsechny tato tvrzeni lze snadno vyvratit: Ano, vodni para ma silnejsi sklenikovy efekt nez CO2, ale ten rozdil je v tom, ze vodni para neni trvala - proste vyprsi a neni tim plynem, ktery by ridil oteplovani, ale pouze zesiluje sklenikovy efekt, ktery zpusobuje CO2, ktery je trvaly plyn (nevyprsi). Tim, ze lide spaluji uhli a ropu vytvari CO2, ktery by priroda sama nevytvorila, tim se otepluje planeta, ktera pak vytvari vice pary, ktera dale zesiluje oteplovani. Krivka slunecni aktivity vubec neni shodna s grafem prumerne reploty, naopak za poslednich 11 let klesa, zatimco teplota strme stoupa. skepticalscience.com/solar-activity-sunspots-global-warming.htm To, ze CO2 nasleduje zmeny teplot je opet jinak. Vzdy dle vedeckych vyzkumu to bylo tak, ze se zvysila i nepatrne hladina CO2 a teploty sli nekompromisne nahoru. skepticalscience.com/co2-lags-temperature.htm

 4. Miroslav Kolesár

  Miroslav KolesárPřed rokem

  Oxid uhličitý vôbec nemôže za globálne otepľovanie planéty.

 5. Lukas Vyhlidal

  Lukas VyhlidalPřed rokem

  Krásně vysvětleno :-) ještě jenom potřeba dodat, že například živočišná výroba markantně přispívá ke globálnímu oteplování. Proč?! protože krávy vylučují velké množství metanu a CO2. Je známo podle studií, že veškerá doprava na zemi zabere asi jenom 3%, kterými přispívá k oteplování, ale živočišná výroba jako taková, zabere několikanásobně více. Tuším, že to číslo se pohybuje kolem 50 až 60%! Kdyby to někoho zajímalo, tak se stačí například podívat na skvělý dokument Cowspiracy, kde je vše dobře vysvětleno, aby jste si udělali obrázek :-) a na závěr bych si dovolil přidat něco k zamyšlení. Jako lidé, kteří obýváme planetu zemi společně s ostatními tvory, bychom měli být právě my ti, kteří by měli ochraňovat slabé a pomáhat potřebným. Bez rozdílů.

 6. Tomsek Tul

  Tomsek TulPřed 2 měsíci

  Lukas Vyhlidal Proč my?

 7. spayoum cz

  spayoum czPřed rokem

  Ha ha ha

 8. Petra Mrázková

  Petra MrázkováPřed 2 lety

  Moc diky za video, hned je to jasnejsi :)